Sokak számára nem indulhat a nap egy jó fekete nélkül. Nem is csoda, hiszen a kávéban található természetes hatóanyag, a koffein serkenti a központi idegrendszert, tunningol, segít lendületesebbé tenni a reggeleket. Vannak azonban olyanok, akik érzékenyek erre a stimulánsra, nyugtalanná, ingerlékennyé válnak, fáj a fejük és olyanok is, akiknél komoly allergiás tünetek jelentkeznek. Cikkünkben most megnézzük, hogy mit érdemes tudni a koffein allergiáról, mi okozhatja, milyen jelei lehetnek, és mit tehetünk, ha szervezetünk nem tolerálja a koffeint.
Koffein allergia: mennyire veszélyes a kávéban található koffein?
A koffein egy természetes stimuláns, amely hatással van az agyra és a központi idegrendszerre. Számos növényben megtalálható, többek között a kávéban, a teában és a kakaóban. Fokozza az energiát, az éberséget, és pont emiatt sok kávéimádó nem tudja elképzelni a napkezdést, vagy épp a kora délutáni órákat egy csésze finom fekete nélkül.
Amíg mértékkel fogyasztjuk, a koffein nem veszélyes. Kutatások szerint egy egészséges felnőtt biztonsággal maximum 400 mg koffeint fogyaszthat egy nap. Ez egyáltalán nem kevés, ha azt vesszük, hogy egy átlagos csésze kávé koffeintartalma 60-100 mg. Természetesen attól is függ, hogy milyen típusú kávéról van szó és hogyan készül.
Vannak, akik érzékenyebbek a koffeinre
Sokan csak a koffein pozitív hatásait érzékelik, például hogy frissebbek, jobban tudnak koncentrálni stb. Vannak azonban olyanok is, akik érzékenyebbek a koffeinre és olyan tüneteket tapasztalnak, mint:
- nyugtalanság
- álmatlanság
- fejfájás
- reflux megjelenése vagy súlyosbodása
- szívritmuszavarok stb.
A koffeinérzékenység hatásai zavaróak, de viszonylag csekélyek. Nem így van ez azoknál, akik koffein allergiában szenvednek. Esetükben a legkisebb mennyiségű koffein fogyasztása is negatív hatással van a fizikai és mentális egészségre.
Mik a koffein allergia tünetei?
A koffein allergia jelei hasonlóak más ételallergiák tüneteihez. Lássuk most, hogy milyen formában jelentkezhetnek.
Koffein allergia bőrön, nyálkahártyán
- bőrkiütés vagy csalánkiütés
- viszketés vagy ekcémaszerű reakciók
- az ajkak, a nyelv vagy az arc viszketése, duzzanata (angioödéma)
A koffein allergia egyéb tünetei
- légzési nehézség vagy zihálás
- emésztési problémák, például hányinger, hányás vagy hasmenés
- fejfájás
- szapora szívverés vagy szívdobogás
- szorongás vagy nyugtalanság
Mikor jelentkezik a koffein allergia kiütés vagy más tünetek?
A jelek már röviddel a koffein fogyasztása után mutatkoznak, de órákkal később is kialakulhatnak. Mivel a koffein allergia nem annyira elterjedt, előfordulhat, hogy a tüneteket más típusú allergiának tulajdonítjuk.
A súlyos koffein allergia jelei: mi utal anafilaxiás sokkra?
Az anafilaxia vagy anafilaxiás sokk a szervezet súlyos, életveszélyes állapothoz vezető, túlérzékenységi reakciója, mely az alábbi szimptómákat produkálhatja:
- légzési nehézség a megduzzadt torok vagy nyelv miatt
- ziháló légzés
- köhögés
Mi okozza a koffein allergiát?
A koffein allergia pontos oka nem ismert, de feltételezhetően a koffein molekulára vagy a koffeintartalmú italokban vagy élelmiszerekben található egyéb vegyületekre adott immunrendszeri válaszreakció. Akkor alakul ki, amikor az immunrendszer a koffeint káros betolakodóként érzékeli, ami miatt IgE antitesteket termel.
A koffein allergia ritka, és többnyire inkább érzékenységként vagy intoleranciaként, mint valódi allergiaként jelentkezik.
ÉRDEKESSÉG: A kor előrehaladtával előfordul, hogy a szervezet érzékenyebbé válik a koffeinre. Bizonyos növényi alapú étrend-kiegészítők, például az echinacea pedig felerősítheti a koffein hatását.
Koffein allergia kiütés: tényleg minden esetben a koffein a bűnös kávéfogyasztáskor?
Határozottan nem! Előfordulhat, hogy kávészemek növényvédő- vagy rovarirtó szerekkel szennyezettek, ebben az esetben a kemikáliák is előidézhetnek allergiás panaszokat.
A kávészemekben lehetnek továbbá ún. mikotoxinok is, melyek egy gomba méreganyagai és képesek túlélni a pörkölést, majd allergizálni.
Nagyon gyakori továbbá, hogy az állati eredetű tejtermékekkel készült kávék hatására jelentkeznek kellemetlen tünetek, például puffadás, hasmenés, melyek hátterében sokszor laktóz és/vagy kazein érzékenység áll.
Az instant kávéporok is kiválthatnak érzékenységet akár a tejporok által, akár az édesítőszereknek köszönhetően.
Fontos tehát, hogy ha nem feketén isszuk a kávét és allergia jeleit észleljük, akkor ne csak a koffeinre gyanakodjunk, hanem gyakorlatilag a kávé bármely összetevője ludas lehet a problémában.
Koffein allergia teszt: hogyan történik a diagnosztizálás?
A már említett panaszok esetén célszerű minél előbb allergológushoz fordulni. A koffeint allergia teszt többféle módon is történhet, azonban a vérvizsgálat a legmegbízhatóbb módja a diagnosztizálásának. A laborban ilyenkor az immunglobulin E-t (IgE) szintjét mérik, azaz hogy az immunrendszer mennyi antitestet termelt az adott allergénre reagálva.
Ez idő alatt az allergológus már javasolni fogja a koffeintől való tartózkodást, míg megjönnek a leletek. Hasznos lehet továbbá étkezési naplót vezetni, hogy kiderüljön, pontosan milyen ételek és italok fogyasztása vált ki tüneteket.
Hogyan kezelhető a koffein allergia?
A koffein allergia egyetlen kezelési módja, a koffein teljes elhagyása. Fontos mindig elolvasni az italok és élelmiszerek címkéjét, hiszen koffeint nem csak a kávé tartalmazhat.
Kerülni kell:
- a kávét (sajnos még a koffeinmentes kávé is tartalmaz minimális koffeint)
- a fekete teát
- egyes üdítőitalokat (pl. kólát)
- a csokoládét
- az energiaitalokat
- egyes étrend-kiegészítőket
- néhány vény nélkül kapható gyógyszert (pl. egyes fejfájás csillapítókban is szokott koffein lenni)
Mit tehetünk, ha mégis jut némi koffein a szervezetbe?
Előfordulhat, hogy bár gondosan kerüljük a koffeint tartalmú készítményeket, mégis fogyasztunk olyan italt, élelmiszert vagy gyógyszert, ami tudtunkon kívül tartalmazza.
Ilyenkor a vény nélkül kapható antihisztaminok segíthetnek csökkenteni a viszketést, a duzzanatot, a csalánkiütéseket. Abban a nagyon ritka esetben, ha koffein fogyasztása után anafilaxiás sokk jelentkezne, az epinefrin injekció lehet jó megoldás, erről mindenképp érdemes egyeztetni az allergológussal.
Mit tehetünk, ha nem fogyaszthatunk koffeint?
Sajnos a kávék csodás ízvilágát semmi sem pótolhatja, azonban más módon is növelhetjük energiaszintünket, fittségünket és koncentrációnkat.
Lássunk néhányat:
- Minél több folyadék fogyasztásával - A tiszta víz az egyik legjobb megoldás, érdemes legalább 2-3 litert meginni naponta.
- Koffeinmentes teákkal - A mate és a macha tea, valamint a ginzeng is kiváló választás a kávé helyettesítésére.
TIPP: Ki mondta, hogy lattét csak kávéval készíthetsz? A matcha latte egy matcha porból, vízből, valamint állati vagy növényi tejből készült habos és krémes állagú ital, ami ráadásul világszerte megtalálható a kávézók itallapján.
- Dió rágcsálásával - A csonthéjas nagyban hozzájárul az agyi funkciók javításához, így a koncentráció javításához, emellett feltölti a B-vitamin raktárakat is.
- Sportolással - Hetente érdemes legalább 150 percet szánni a testmozgásra: kocogni, sétálni, kerékpározni, jógázni, aerobikozni stb. Ezek jobb közérzetet és nagyobb energiaszintet biztosítanak.
- Elegendő pihenéssel - Az éjszakánként hét-kilenc óránál kevesebb alvás reggeli fáradtságot okozhat. Fontos kényelmes alvási környezetet teremteni, és rendszeres lefekvési rutint beépíteni a mindennapokba. Kapcsoljuk ki a tévét és más elektronikus eszközöket, és gondoskodjunk arról, hogy a szoba kellemes hőmérsékletű és sötét legyen.
Ha még többet szeretnél megtudni…
Amennyiben már kacérkodtál a gondolattal, hogy a blogcikkeken túl is elmélyedj a kávézás világában, és még többet megtudj a koffeines és koffeinmentes csodákról, akkor nézz szét barista tanfolyamaink között! Kezdő szinttől egészen a mesterkurzusokig számos lehetőséged akad arra, hogy velünk szélesítsd a látóköröd!