Az olasz kávé szerelmeseinek szívében egyértelműen fontos helyet foglal el a hosszú kávé. A lungo egy klasszikus eszpresszó, amelyet dupla mennyiségű vízzel készítenek. Ezáltal hosszabb időt tölt az eszpresszógépben és újabb, izgalmasabb aromákat csalogat elő a kávészemekből. Ismerkedj most meg közelebbről a hosszú kávéval!
Mi a hosszú kávé?
Az olasz ‘lungo’ szó jelentése, ‘hosszú’, ezért is használjuk magyarul a caffé lungóra a hosszú kávé elnevezést.
Mi a különbség a hosszú és a rövid kávé között?
A hosszú kávé ugyanannyi kávéból készül, mint a rövid, de a főzés során nagyjából kétszer annyi vizet használnak. Így a mennyisége, illetve a főzési ideje is kétszeres, amely egy eszpresszóhoz képest új ízvilággal ajándékozza meg feketédet.
A lungóra is jellemző a presszó krémessége, amely egyben azt is megmutatja, hogy milyen minőségű kávéból készült. Minél krémesebb, annál biztosabbak lehetsz benne, hogy prémium feketével van dolgod.
A hosszú kávé koffeintartalma
Sokszor merül fel a kérdés, hogy a presszó vagy a hosszú kávé erősebb?
Néhányan tévesen úgy gondolják, hogy azért, mert több vízzel készül a lungo, gyengébb a presszókávénál. Az igazság azonban az, hogy pontosan a hosszabb főzési ideje miatt lesz erősebb, hiszen több koffein tud kioldódni.
A hosszú kávé koffeintartalma 75-130 mg attól függően, hogy milyen típusú kávéból és mennyi vízzel készül.
Mi a különbség a hosszú kávé, az americano és a filter kávé kávé között?
A közös vonás, hogy mindhárom kávéfajta hígabb az eszpresszónál, mégis mindegyiknek egyedi jellegzetességei vannak.
Hosszú kávé vs. americano
Az amerikai kávé és a hosszú kávé az eszpresszóhoz hozzáadott víz miatt hígabb, míg a filter kávé az eljárás módjában különbözik.
A lungo és az americano elsősorban az arányokban tér el. Míg a hosszú kávéhoz legfeljebb 115 ml forró vizet adnak, addig az americanohoz akár 175 ml-t is. Az amerikai kávé esetében az elkészített presszókávét a barista hígítja vízzel, a hosszú kávé viszont az esetek többségében a nagyobb vízmennyiséggel kerül lefőzésre.
Hosszú kávé vs. filter kávé
Az americano és a lungo nagynyomású presszó kávéfőzővel készül, amely intenzívebb ízeket eredményez. A filter kávéhoz azonban speciális eszközöket alkalmaznak a baristák. Hosszabb ideig készül, mint a lungo és az americano, a kávéőrlemény ezáltal több ideig ázik a vízben, amelyet módszertől függően aztán átszűrnek vagy lecsepegtetnek.
A hosszú kávé nem csak Olaszországban népszerű
Olaszországba a II. világháború után rengeteg vendégmunkás érkezett, akik később az olasz kávézás hagyományait saját országukban is meghonosították. Sokáig a filter kávé volt a legelterjedtebb, a klasszikus eszpresszó azonban gazdag ízvilágával hamar meghódította a szíveket. Így nem meglepő, hogy a hosszú kávé is világszerte egyre népszerűbbé vált.
Arabica vagy robusta? Milyen kávéból készítsük?
Alapvetően mindegy, arabica és robusta szemeket egyaránt használhatsz a hosszú kávéhoz. Ahhoz, hogy valóban élmény legyen a kávézás, érdemes minőségi kávét vásárolni.
A robusták jobban bírják a hosszabb elkészítési időt, de természetesen arabicából is zamatos kávét főzhetsz. Érdemes kipróbálni különféle készítményeket, más-más országokból, régiókból, hogy megtaláld a számodra legideálisabb ízvilágot. A hosszú kávé illata és zamata meg kell, hogy érintse minden érzékszervedet.
A kávébab minősége mellett a víznek is meghatározó szerepe van. Fontos, hogy mindig friss vizet használj. Ajánlott vízszűrő segítségével beállítani az optimális vízkeménységet is, hiszen a víz lungo esetén hosszabb ideig találkozik a kávéval, így az befolyással lesz a kávé ízére.
Miket készíthetsz hosszú kávéból?
A hosszú kávét számos ital és étel elkészítéséhez is használhatod. Sokan például nem presszókávéval, hanem lungóval készítik a tiramisut, hogy könnyebben lehessen adagolni és eloszlatni az édességben.
A cappuccino és latte macchiato is sokat profitál a lungo nem túl erős ízvilágából.
Mindazok, akik nem rajonganak annyira a presszó kávé erőteljes ízéért, szívesen fogyasztják és használják a hosszú kávét alapként például jeges kávékban.
Hosszú kávé készítése házilag
Ahhoz, hogy jó hosszú kávét tudj otthon is készíteni, elengedhetetlen, hogy kávégépeden szabályozni lehessen a vízmennyiséget. Amennyiben a kávéfőzőn nem tudjod ezt állítani, akkor csak az americano elkészítésére van lehetőséged. Csalhatsz picit azzal, hogy kevesebb, a hosszú kávénak megfelelő vizet öntesz az eszpresszóhoz, de az eredmény azért nem lesz ugyanaz, mintha valóban lungót főznél.
Kapszulás gépek esetén is van mód a víz mennyiség állítására, az automata kávégépek és eszpresszógépek pedig szintén lehetővé teszik a megfelelő adagolást.
Amennyiben egy klasszikus eszpresszóhoz 7 g őrölt kávét és 30 ml vizet adagolsz csészénként, akkor hosszú kávé esetén a 7 g-os mennyiséghez 60 ml vizet használj!
Hosszú kávé főzése presszógépben lépésről lépésre
- 1. lépés: Kapcsold be időben a kávégépet, hogy fel tudjon melegedni. Töltsd fel friss vízzel a tartályt, majd melegítsd elő a 150 ml- 80 ml-es vagy cappucinós csészéket.
- 2. lépés: Töröld tisztára a felmelegedett portafiltert, szűrőt: így eltávolíthatod az előző kávé után maradt szennyeződéseket.
- 3. lépés: Mosd át a fejet és töröld szárazra a felső szűrőt, hogy megtisztítsd a kávémaradványoktól.
- 4. lépés: Őröld meg frissen a kávét. Használj digitális mérleget, hogy pontosan meg tudd határozni a mennyiségét. Csészénként 7-10 g kávéra lesz szükséged.
- 5. lépés: Először simítsd el a kávét, aztán tömörítsd a tamperral.
- Jó, ha tudod: A tömörítés azért fontos, mert az őrölt kávén így képes egyenletesen átfolyni a nagy nyomással érkező víz. Ha a víz nem érinti a kávépogácsa teljes keresztmetszetét, akkor nem oldódik ki megfelelő mennyiségű íz és aromaanyag.
- 6. lépés: Helyezd a kart a fejbe, tedd alá a csészé(ke)t és azonnal add rá a nyomást. A kávé nagyjából 50 mp alatt fog elkészülni, ezután állítsd le a gépet.
- 7. lépés: Élvezd a frissen lefőtt kávé zamatát.
Így tisztítsd minden alkalommal kávégépedet
Ha elkészült a kávé, kikapcsolás előtt mindenképpen alaposan tisztítsd meg a kávégépet. Ha ugyanis felhalmozódnak a kávészemcsék és egyéb szennyeződések, azok hatással lesznek a főzött kávéra, füstös ízt kölcsönözhetnek.
Mindig mosd át alaposan a gépet és gondoskodj a vízkőtelenítésről és a kávézsír eltávolításáról.
Ezeket a lépéseket feltétlenül végezd el:
- Vedd le a kart.
- Mosd ki a kávépogácsát a karból és töröld szárazra.
- Öblítsd át a fejet tiszta vízzel, majd töröld szárazra.
- Tedd vissza a kart a következő használatig.
Szeretnél még mélyebben elmélyedni a kávék rejtelmeiben? Igazi profivá válni? Akkor nézz szét barista tanfolyamaink között!
Képek forrása: freepik.com