Espresso, cappuccino: ezeket a kávéfajtákat mindenki ismeri, de sokan bajban vannak, amikor a kávézóban a többi kávéfajta közül kell választani. Bár az említett két ital kétségkívül verhetetlen, a változatosság kedvéért, na meg persze a kávé alapműveltség részeként is érdemes felfedezni a többi népszerű kávétípust. A cikkből megismerheted a legnépszerűbb kávéitalok főbb tulajdonságait, és az elkészítésüket is.
Olasz kávé, te csodálatos
A világon nem sok olyan pont van, ahol ne ismernék az olasz kávéitalokat. Az olasz kávékultúra központi szerepet játszik a világ kávéfogyasztásának történetében. Na de hogyan lehetséges ez, amikor az országban nem is terem kávé?
A választ Olaszország kereskedelemben betöltött szerepében kell keresni. Az olasz kikötőkbe ugyanis az 1800-as években már a világ számos kávétermelő országából érkezett be kávészállítmány. Ennek köszönhetően aktív kísérletezés kezdődött a minél tökéletesebb pörkölés és kávékészítés kifejlesztésére.
Az olasz kávégépek története
Az első jelentős találmányt 1901-ben szabadalmaztatta Luiggi Dezzere. Az általa kifejlesztett Tipo Gigante tekinthető a ma ismert kávégépek első változatának. A gép hátránya volt azonban, hogy a túl forró víznek köszönheően az elkészűlt ital íze meglehetősen keserű volt.
Ezt a rendszert fejlesztette tovább Desidero Pavoni, aki egy nyomásmentesítő szeleppel bővítette a készüléket, és egy gözölőpálcát is beszerelt. Az Ideale nevű gép biztonságosabb volt, és lehetővé tette a tej habosítását is.
Bár a gőzerő megfelelő volt, az Ideale még mindig égett ízű kávét készített. Csak az 1930-as években érte el az espresso készítés azt a szintet, amit ma ismerünk Francesco Illy-nek és Achille Gaggia-nak köszönhetően. Gaggia 1938-ban megjelent kávégépe ugyanis már képes volt 10 bar nyomással elkészíteni a kávéitalt. Ekkor jelent meg az imádott crema, ez a fantasztikusan krémes természetes kávéhab az espresso tetején.
Gaggia gépének egyeduralmát csak 1961-ben tudta megtörni a Faema E61 karos kávéfőző, amelyet kisebb módosításokkal még a mai napig is gyártanak.
Olasz kávéfajták
Az olasz kávéitalok alapja szinte minden esetben a tökéletes espresso, amelyet sokan a kávéitalok királyának tekintenek. Magyarországon ezen kívül még a cappuccino hódítása a jellemző. De nem szabad itt leragadni, hanem érdemes megismerni (és természetesen megkóstolni a különlegesebb italokat is. A következőkben áttekintjük a 10 legnépszerűbb kávéital jellemzőit és pár mondatban bemutatjuk az elkészítésüket is.
Espresso
Minden az espressoval kezdődik. A magyarul presszókávénak vagy eszpresszónak nevezett rövid fekete italhoz espresso pörkölésű, azaz sötét pörkölésű kávéra van szükség. Ebből mindössze 7-8 grammnyi mennyiséget kell 90 fokos vízzel 9 bar nyomáson kivonatolni. Az elkészítés ideje körülbelül 20-25 másodperc, aminek a végén 25-30 ml isteni italt kapunk. A jó espresso tetejéről pedig nem hiányozhat a bársonyos crema sem.
Doppio
A doppio neve alig ismert, de annál többen fogyasztják. Ez a kávétípus nem más, mint a hagyományos dupla espresso
Ristretto
Aki nem szeretne óriási koffeinlöketet, annak jó választás a még az espressonál is rövidebb ristretto. A 15-20 milliliternyi ital nem csak mennyiségében tér el nagytestvérétől, de alacsonyabb a koffeintartalma, és az íze is édesebb, kevésbé keserű.
Espresso lungo
A magyarul hosszúkávénak nevezett kávéital kétféleképpen készülhet. Van ahol az elkészült espressohoz 50-70 ml forró vizet töltenek, máshol pedig hosszabb ideig történik a kávé kivonatolása, és így lesz több a kávé mennyisége. Az elkészült ital kb. 130--170 ml, íze pedig kevésbé intenzív.
Americano
Az americano még az espresso lungonál is több vízzel készül. Elkészítéséhez először 150-180 ml vizet forralnak, majd ebbe öntik az espressot. Néhol dupla espresso kerül a vízbe, így egy kicsit intenzívebb az amúgy filterkávéra hasonlító ízhatás.
Espresso Macchiato
Első tejes kávéitalunk, az espresso macchiato. Ez a magyar fordításban “foltos” eszpresszó alig több, mint a sima espresso. Mindössze két kanálnyi habosított tej kerül a tetejére. Létezik még az ital újhullámos kávékészítésből ismert variációja, ha a habosított tej helyett tejkrémmel öntik fel az italt.
Cappuccino
A rendkívül nagy népszerűségnek örvendő cappuccino egy espresso és 100-120 ml tejhab keveréke. Apró buborékos, vastagabb tejhabból készül, melynek ideálisan 2 cm vastagságúnak kell lennie. Aki tökéletes cappuccinot szeretne érdemes elsajátítani a tejhabkészítés minden fortélyát, és megtanulhat valamilyen latte art mintát is készíteni.
Latte Macchiato
Foltos kávé mellett foltos tej is létezik. Ebben az esetben a 200-250 ml tejbe kerül a kávéfolt, azaz az espresso. Ebben az esetben is a cappuccinohoz hasonló vastag tejhab szükséges az ital elkészítéséhez. Először a tejhabot kell egy magas falú pohárba tölteni, majd hagyni kell egy kicsit ülepedni, hogy szétváljon a tej és a hab. Ha ez megtörtént, jöhet az espresso és már kész is a csodálatos 3 rétegű kávéital!
Flat White
Egyre népszerűbb a dupla ristrettoból készült Flat White. Ez a kávéital a megszokott tejhabnál lágyabb, krémesebb habbal készül, melyhez 120 ml tej szükséges. Az így elkészült tejkrém “laposabb”, innen jön tehát a “flat” név. Íze lágy, de vigyázat! Koffeintartalma a megszokottnál magasabb!
Robusta vagy arabica kávét válassz?
Robusta és arabica: ez a két kávéfajta kapható a kereskedelemben. De melyik a jobb?
- Arabica kávé: komplexebb ízvilág, édeskésebb íz és alacsony koffeintartalom jellemzi ezt a kávéfajtát. Ha feketén iszod a kávét, akkor ez a jó választás, a kávérajongók nagy része az arabicára esküszik. Ugyanakkor ára magasabb, mivel a növény érzékenyebb, termesztése nagy körülekintést igényel
- Robusta kávé: A robusta koffeintartalma magasabb, ugyanakkor íze nem olyan kifinomult. Kedvezőbb áron lehet hozzájutni. Tejes kávéitalokhoz tökéletes.
Ha végigolvastad ezt a cikket, akkor valószínűleg komolyabban érdekel a kávékészítés világa. Ha lelkes vagy, és még többet szeretnél megtanulni, akkor jelentkezz barista tanfolyamaink egyikére, ahol garantáltan szuper hangulatban és tapasztalt oktatóktól tanulhatod meg a kávékészítés művészetét!