Nincs is jobb napkezdés egy könnyed és csodafinom habos kávénál. Az ízek és a látvány garantáltan átszínezi még a legborúsabb napokat is. De mi a tökéletes tejhab titka? Mikre érdemes odafigyelni a habos kávéköltemények készítésénél? És melyek a legjobb receptek? Mutatjuk!
Mi is az a habos kávé és miért olyan népszerű?
A habos kávé egy vastag tejhabbal vagy gyönyörű tejszínhab koronával ékesített fekete.
Népszerűsége egyértelműen abban rejlik, hogy a hab könnyű és légies állaga ellenállhatatlan külsőt kölcsönöz az italnak, valamint ízeiben is lágysággal ajándékozza meg a feketét.
Egy habos kávét szürcsölgetve az ember néhány percre kiszakad a mindennapok monotonitásából, a habos kávék más dimenziókba repítenek. Nem csoda tehát, hogy világszerte rajonganak értük, így gyetlen kávézó kínálatából sem hiányozhatnak a habos kávé költemények.
A habos kávé titka: a tej gőzölése és habosítása
A baristák a legjobb minőségű tejhabot gőzöléssel és habosítással készítik, amihez elengedhetetlen a profi gőzölős karos kávégép. A tejhab készítés igazi művészet, ami rutint és odafigyelést igényel.
A tejet felmelegítik és ezzel egyidejűleg forró gőzzel dúsítják. Ennek eredménye a csodás, apró buborékos hab, amivel a népszerű eszpresszó alapú kávékat készítik, például a latte macchiatót vagy a cappuccinót.
Nem is gondolnánk, hogy habos kávénk koronája mennyire érzékeny. A tejhab ugyanis nem tartalmazhat nagyobb buborékokat, mert akkor néhány perc alatt teljesen összeesik. Ugyanakkor az sem jó, ha nagyon kemény és száraz, hiszen ekkor pont azt a könnyedségét veszíti el, amiért a habos kávét annyira szeretjük.
Habos kávé házilag: otthon is készíthetünk tökéletes tejhabot?
A kedvenc kávézónkban megszokott tejhabot elkészíteni házilag nem olyan egyszerű, azonban egyáltalán nem lehetetlen akkor sem, ha nincs gőzkarral ellátott kávégépünk.
Lássuk, milyen módszereket használhatunk!
Elemes tejhabosító
Ez a látszólag elég egyszerű masina, amilyen kicsi, olyan erős. Ugyanis aki már próbálta, tudja, hogy valóban csodajó tejhabot készíthetünk vele, egyszerűen és szupergyorsan. Egyetlen hátránya, hogy a hab nem olyan hosszú életű, mint gőzöléssel, ennek ellenére kiváló ahhoz, hogy otthon pár perc alatt remek habos kávét varázsoljunk.
Tejhabosító gép
Bár ezek a készülékek drágábbak, mint az elemes változatok és nem olyan eredményesek, mint a profi kávégépek, ennek ellenére egészes csinos kis habot produkálnak. Itt is ügyelni kell azonban arra, hogy ne sokat várjunk kávénk elszürcsölésével, ugyanis viszonylag rövid ideig lesz kemény a tejhab.
Tejhabosítás French Press-szel
A French Press-szel szinte megszólalásig kávéházi minőségű tejhabot tudunk kreálni néhány mozdulattal, ráadásul növényi tejekkel is elég jól bánik a készülék. A hab elég sűrű és buborékmentes lesz. Fontos azonban, hogy a tejhab készítéshez mindig meleg tejet használjunk.
TIPP: A tejet egyszerűen öntsük az eszközbe, majd nagyjából tízszer nyomjuk le gyorsan egymás után a dugyattyút, keverjük el a nagyobb buborékokat, és ismételjük meg ezt a mozdulatsort 5-6 alkalommal. Ha a végén mégis marad egy-két buborék, akkor finoman ütögessük a konyhapulthoz a French Press alját.
Tejhabosítás botmixerrel
Amennyiben nem szeretnénk beruházni semmilyen tejhabosító eszközbe, viszont van otthon botmixerünk, akkor bátran bevethetjük erre a célra. Érdemes arra odafigyelni, hogy mindig mély tálban, alacsony fokozaton végezzük a habosítást, mert a tej beterítheti az egész konyhát, ha óvatlanok vagyunk.
Tejhabosítás habverővel
A habverő is kiváló módszer lehet a tejhab elkészítéséhez. Hatékony és gyors, különösen ha magas zsírtartalmú tejet választunk, vagy ha tejszínhab alapú különlegességben gondolkodunk.
Tippek, tanácsok habos kávé készítéséhez
A módszerek után pedig nézzük meg, hogy mikre érdemes még odafigyelni, hogy igazi tejhab gurukká válhassunk!
- tipp: Friss tejet használj!
A jó hab kulcsa, a friss tej. Amennyiben hosszabb ideje állt a hűtőben, elképzelhető, hogy nem tudsz olyan kemény habot készíteni.
- tipp: Teljes tejjel dolgozz!
Tejhab esetében a teljes tej működik legjobban, mert ennek a legmagasabb a zsírtartalma. Ezzel érhető el a krémes, apró buborékos állag, de még a 2,8%-os tejjel is szép eredményt kaphatsz. 1,5%-os tejjel sem lehetetlen jó habot kreálni, de hamarabb össze fog esni.
JÓ, HA TUDOD: Használhatsz növényi tejet is, de arra azért készülj fel, hogy nem lesz ugyanolyan a végeredmény, mint a hagyományos tejjel. A rizstej kissé vizesebb, ezt nem ajánljuk erre a célra, sokkal érdemesebb kókusz-, szója- vagy zabtejjel próbálkozni.
- tipp: Figyelj a tej hőfokára!
Amennyiben nincsen profi eszpresszó géped, a tejet mindig melegítsd fel nagyjából 60-65 fokosra a habosítás előtt. Ezt maghőmérővel ellenőrizheted. A tej meleg lesz, de nem forró.
Ha el tudod gőzzel is készíteni a tejhabot, akkor arra ügyelj, hogy addig gőzöld csak, amíg az eszköz, amelyben készíted átforrósodik. Ahogy a hőmérséklet nő, úgy kell játszani a gőzkarral is. Eleinte nagyjából egy 1 cm-re érintse a tejet, úgy hogy kicsit megdöntöd az edényt. Ahogy a térfogata növekszik, kezdd el lefelé húzni az edényt, majd amikor eléred a kívánt hőmérsékletet, told az aljáig, majd húzd vissza és kapcsold ki a gőzt. Így tudod biztosítani, hogy a lehető legegyenletesebben keveredjen a tej és a tejhab.
A legjobb habos kávé receptek
És akkor most jöjjön néhány habos kedvenc receptje!
Latte macchiato, avagy a nápolyi habos kávé
A latte macchiato szó szerint "foltos tejet" jelent. Az elnevezés a kávéfoltból ered, amely a tejben keletkezik, miután egy adag eszpresszót beleöntenek. Származási helye után szokták nápolyi habos kávénak is nevezni.
Neve tökéletesen illusztrálja a kávé és a tej közötti arányokat, az utóbbi egyértelmű dominanciájával. A nagy mennyiségű tejnek köszönhetően az ital rendkívül bársonyos.
Ráadásul a latte macchiato összetevői - forró tej, eszpresszó és tejhab - három díszes réteget hoznak létre: amelyek egy magas pohárban rendkívül impozánsan néznek ki, és csak közvetlenül ivás előtt érdemes összekeverni őket. Erre szolgál a hosszú kanál, amivel szervírozzák.
És akkor nézzük, hogyan készül!
Hozzávalók:
- 125 ml tej
- 1 adag frissen főtt eszpresszó
Elkészítés:
- A tejet 60-65 fokra melegítjük (a kávénál mindenképpen hidegebb legyen), majd habosítjuk.
- A felhabosított tejet az előkészített pohárba öntjük. A kávé hozzáadása után hagyhatunk egy kanálnyi habot a folt fedésére. Körülbelül egy percet várunk, amíg a tej elválik a habtól.
- Óvatosan beleöntjük a forró eszpresszót a tejbe és hozzáadjuk a maradék habot.
TIPP: Még ínycsiklandóbb lesz habos kávéd, ha a tetejét fahéjjal vagy kakaóval szórod meg.
A közösségi média sztárja, a dalgona
A dalgona egy új őrület az interneten, mely 2020-ban a koronavírus járvány elején indult világhódító útjára. Egy ízig-vérig habos kávéról van szó, amely villámgyorsan elkészíthető instant porból. Hihetetlenül jól néz ki, igazi kávé szupersztár.
Hozzávalók:
- 2 evőkanál instant kávé
- 2 evőkanál kristálycukor
- 2 evőkanál forró víz
- 3 dl hideg vagy meleg tej
Elkészítése:
- A vizet, a kávét és a cukrot nagyjából 5-10 perc alatt habosítjuk.
- Miután elkészült a hab, egyszerűen rákanalazzuk a meleg vagy a hideg tejre.
Bécsi kávé vagy kapucíner
És bár idáig tejhabos csodákról beszéltünk, azért nem szabad elmennünk a tejszínhabos finomságok mellett sem. A bécsi kávé egy elegáns specialitás, mely amilyen egyszerű, olyan nagyszerű. A kávé, a csokoládéöntet és a tejszínhab tökéletes találkozása.
Hozzávalók:
- 1 dl csokiöntet
- 1 adag frissen főzött hosszú kávé
- Tejszínhab
Elkészítés:
- Egy kisebb üvegpohár aljára kerül a csokiöntet.
- Ezután rátöltjük a frissen főzött kávét.
- Végül tejszínhabbal koronázzuk meg.
TIPP: A kapucíner akkor az igazi, ha egy kis csokireszelékkel is megszórjuk.
Ha érdekel a kávézás világa, szívesen megismernél további habos kávé recepteket és szeretnél igazi profivá válni, látogass el barista tanfolyamaink egyikére. Nálunk nagyszerű oktatóktól, modern felszereléssel ellátott tantermekben, szuper hangulatban sajátíthatod el a barista szakma rejtelmeit!
képek forrása: freepik.com